BISHOP AUCKLAND St. Annes Church
Frontispiece
This book is a token of
remembrance to all those
who gave their lives in war.
Whilst every effort has
been made to record the
names of those who gave
their lives for their
country, there may be
others who through the
passage of time do not
appear in this book
Their sacrifice is
nontheless appreciated
and remembered.
--------------
Eden Theatre Heroes
Memorial Fund
To provide a permanent memorial to
Soldiers and Sailors from the Urban
District of Bishop Auckland who have
died in the service of their King and
Country.
Charles Draycott 1887 1917
---------------------------------------
Page 1
1914 1918
Regiments and Services Represented
Army Service Corps Merchant Marine
Australian Imperial Forces Middlesex Regiment
Blackwatch Northumberland Fusiliers
Border Regiment Northumberland and Durham
Cameron Highlanders North Lancashire Regiment
Cameronians North Staffordshires
Canadians Pioneer Labour Battalion
Cheshires Royal Artillery
Coldstream Guards Royal Army Medical Corps
Durham Light Infantry Royal Engineers
Duke of Wellingtons Regiment Royal Field Artillery
Dragoon Guards Royal Fusiliers
East Lancs Royal Irish
East Riding Yeomanry Royal Inniskilling Fusiliers
East Surreys Royal Naval Division
East Yorks Royal Navy
Gordon Highlanders Royal Scots
Grenadier Guards Seaforth Highlanders
Highland Light Infantry Sherwood Foresters
Kings Royal Rifles Scottish Fusiliers
Kings (Liverpool Regiment) Scottish Rifles
Kings Own Scottish Borderers Surreys
Kings Own Yorkshire Light Infantry South Staffs
Labour Battalion Somerset Light Infantry
Lancashire Fusiliers Scots Guards
Lancashire Regiment West Kent
Leicester Regiment Wilts
Light Dragoons West Yorks
Lincolns Yorks and Lancs
Machine Gun Corps Yorkshire Regiment
----------------------------------------------------
Page 2
1914 1918
Airey H.H.
Aitken E.
Aitken P.
Alderson P.
Alderson T.A.
Amorey A.
Andell N.
Appleton F.C.
Appleton J.K.
Armstrong S.
Armstrong W.
Aubin F.C.
Ayre M.
Bacon N.
Badcock S.E.
Badley J.
----------------------------------------------------
Page 3
1914 1918
Bailey G.B.
Bainbridge A.A.
Baines S.
Baker W.
Barker A.
Bell A.
Bell F.
Bell G.
Bellerby T.
Bewshaw T.W.
Blenkinship R.
Blower T.
Blythe C.E.
Borlace W.
Bowran R.O.
Brabbon E.
----------------------------------------------------
Page 4
1914 1918
Braithwaite C.S.
Braithwaite J.G.
Braithwaite J.G.
Bramhald T.
Brand J.
Breckon G.W.
Briddick J.
Brotherton L.
Brown A.
Brown H.
Brown J.
Brown J.A.
Brown R.
Brown S.
Brumwell J.W.
Buckle T.A.
----------------------------------------------------
Page 5
1914 1918
Burns T.
Cail J.A.
Canney N.
Cansfield R.
Carrick C.A.
Carter E.B.T.
Casey N.
Cassidy D.
Chambers S.
Charlton G.
Cherry J.
Christian C.N.
Clark E.
Cleminson T.C.
Coates C.
Coatesworth W.
----------------------------------------------------
Page 6
1914 1918
Cogglan G.
Camino L.
Condon J.
Connolly P.F.
Cooper E.
Cooper F.
Cooper G.H.
Corner G.S.
Cowey J.D.
Craddock A.
Craggs J.
Crooks A.
Crooks E.
Davidson G.
Davis E.
Davis J.
----------------------------------------------------
Page 7
1914 1918
Dean A.
Dent W.E.
Denton J.W.
Dinsdale W.
Dixon A.J.
Dixon T.
Dobson W.C.
Donnell W.
Donoghue S.
Dowson W.
Duncan T.W.
Dunn T.
Elliot A.
Elliot R.H.
Elliot T.
Ellis G.R.
----------------------------------------------------
Page 8
1914 1918
Ellsworth S.S.
English L.
Etherington J.J.
Fairless J.W.
Farrell E.
Featherstone H.
Featherstone R.
Featherstone T.
Fell R.
Fenwick R.
Fodden G.H.
Forrest E.
Foster E.D.
Foster T.
Frost J.
Fullalove J.T.
----------------------------------------------------
Page 9
1914 1918
Galbraith K.W.
Gallagher G
Gardiner E.
Gardner F.
Gash F.
Gibbon R.
Gibson W.
Gladwell W.A.
Goodfellow J.R.
Goodman G.
Goodwin G.
Goundry W.D.
Gowton J.
Green J.W.
Greenwood J.
Guy J.
----------------------------------------------------
Page 10
1914 1918
Guy N.
Hall F.W.
Hall J.
Hardcastle H.W.
Harrison W.E.
Harwood J.
Haughton F.W.
Haw M.
Haw R.
Haykin H.
Headley G.
Hebdon R.
Hedley F.
Henderson G.
Herdman R.R.
Heighington F.W.
----------------------------------------------------
Page 11
1914 1918
Heslop W.
Hind T.
Hindmarch J.W.
Hindmarch T.
Hird J.
Hobbs C.
Hobson R.M.
Hope W.
Houghton F.
Howe A.
Howe J.
Howe R.W.
Howlett J.W.
Howson J.S.
Hudspeth J.
Hughes C.
----------------------------------------------------
Page 12
1914 1918
Hughes D.
Hughes F.W.
Hull C.
Hull G.C.
Hutchinson H.
Hutchinson J.H.
Hutchinson M.
Hutchinson M.H.
Hutchinson R.C.
Hutton J.
Jackson W.E.
Jardine J.W.
Jarrett S.F.A.
Jennings W.
Johnson E.
Judge G.
----------------------------------------------------
Page 13
1914 1918
Keightley J.J.
Kell W. H.
Keller E.
Kendrew A.S.
Knight G.
Laidlaw J.
Laidler E.P.
Lamb I.C.
Lee R.
Lees R.
Liddle J.
Liddle W.
Linsay J.C.
Lisco A.E.
Little W.
Lockey A.M.
----------------------------------------------------
Page 14
1914 1918
Loft P.T.
Longstaff J.
Longstaff W.
Lother W.
Lumley H.
Lunson D.
Lunson T.
MacDonald A.
Mann A.
Mann C.H.
Marley W.
Marriner G.
Marshall J.
Martin J.A.
Martin S.J.
Martin W.C.
Mawson A.
----------------------------------------------------
Page 15
1914 1918
Mawson J.
Mawson R.
McIntyre F.
Merritt F.
Metcalfe E.
Milburn A.
Milmoor A.
Monkhouse S.
Moody W.
Moor A.
Moore A.
Moreland J.L.
Morley C.W.
Moule R.
Moyle J.W.
Mundell G.R.
----------------------------------------------------
Page 16
1914 1918
Murray F.
Myers J.J.
Naisbitt T.
Nattrass J.
Nattrass W.
Neal T.
Neave J.F.
Neilson W.
Newton H.
Newton J.M.
Newton J.R.
Nicholson S.M.
Nixon J.G.
Ogle G.
Pallister T.R.
Palmer H.
----------------------------------------------------
Page 17
1914 1918
Parish C.
Patterson A.
Patterson J.C.
Patterson L.
Pattinson J.
Pattinson R.
Pattison A.
Pattison S.
Peacock A.
Pearson F.M.
Penman J.
Pennington A.W.
Percival G.E.
Peverell F.
Peverell J.
Postlewhite G.
----------------------------------------------------
Page 18
1914 1918
Potts B.G.
Pounder P.
Pratt J.
Pratt T.
Pratt W.
Preshouse F.
Preshouse S.
Price W.
Proud J.D.
Pulford M.
Pybus R.
Ratcliffe W.
Raw J.C.
Redpath J.C.
Richardson B.
Richardson C.
----------------------------------------------------
Page 19
1914 1918
Richardson J.R.
Rickaby G.
Roberts J.
Robertson G.C.
Robinson B.L.
Robinson D.L.
Robinson Jck.
Robinson J.
Robinson R.E.
Robson G.W.
Robson J.R.
Rodham J.
Rogers W.
Ross A.B.
Ross A.E.
Ross B.
----------------------------------------------------
Page 20
1914 1918
Ross J.
Ross W.
Rowell T.W.
Rudd F.
Rudd M.W.
Rudding E.E.
Rutter B.
Ryder R.
Scott J.
Scott J.H.
Scott J.M.
Shadforth L.H.
Shaw D.
Shepherd W.
Shoulder J.
Shoulder O.
----------------------------------------------------
Page 21
1914 1918
Shoulder V.
Shuttleworth J.F.
Simpson J.
Smailes R.J.
Smart J.T.
Smart R.W.
Smith A.
Smith A.B.
Smith J.T.
Smith W.
Smith W.S.
Smith Y.
Smurthwaite T.
Snow P.A.
Snowdon A.
Southam A.
----------------------------------------------------
Page 22
1914 1918
Southam J.
Southern J.M.
Sowerby T.
Spence J.
Spoor A.
Spoor R.
Stabler T.
Stoddart S.
Stephenson J.G.E.
Tarn E.G.
Tate A.
Tate R.W.
Taylor G.
Taylor H.
Taylor J.
Taylor M.
----------------------------------------------------
Page 23
1914 1918
Taylor W.
Teesdale J.W.
Thompson B.
Thompson E.B.
Thompson H.
Thompson R.
Todd R.
Turner J.
Varley M.W.
Vart Hld.
Vart Hry.
Vasey J.E.
Vickers T.
Wade J.
Walker F.W.
Walker W.
----------------------------------------------------
Page 24
1914 1918
Wallace W.
Wallis W.
Walton B.
Walton J.
Walton T.
Watson J.
Watson Thos.
Watson T.
Watson W.
Weatherald W.N.
Weatherall J.H.
Weatherall N.
Weatherell W.
Websdell G.
Welford Jms
Welford J.
----------------------------------------------------
Page 25
1914 1918
Wilmot A.E.
Wilson C.
Wilson E.
Wilson E.S.
Wilson Htn. L.
Wilson H.L.
Wilson J.
Witton J.
Womar A.
Womar F.
Wood Mce.
Wood M.
Woodward W.
Wrench J.G.
Wrench T.G.
Wright W.
----------------------------------------------------
Page 26
1919
Services Represented
Royal Marines
Williams J.
----------------------------------------------------
Page 27
1939 1945
Regiments and Services Represented
Auxilliary Territorial Services
Black Watch
Black Watch Tyneside Scottish
Coldstream Guards
Durham Light Infantry
East Yorks
Glider Pilot Regiment
Highland Light Infantry
51st Highland Division
Oxford and Bucks Light Infantry
Merchant Navy
Reconnaissance Corps
Royal Air Force
Royal Air Force Volunteer Reserve
Royal Army Service Corps
Royal Artillery
Royal Engineers
Royal Engineers Bomb Disposal
Royal Navy
Royal Naval Volunteer Reserve
Royal Tank Regiment
Fleet Air Arm
Army Intelligence Corps
----------------------------------------------------
Page 28
1939 1945
Aitkin T.E.
Allison J.R.R.
Armstrong J.
Armstrong L.
Askwith R.
Atess L.
Atkinson T.E.
Banks A.
Banks G.
Bean T.J.
Bell H.
Bradley E.
Braithwaite J.G.N.
Bramhald E.
Bramhald W.
Brierley K.J.E.
----------------------------------------------------
Page 29
1939 1945
Brown R.
Brown W.
Byers E.
Calver D.
Campbell A.
Carney T.
Carr F. E.
Chapman D.
Clark R.
Coates C.
Cook A.
Cottrell C.C.
Craig E.
Cranston R.L.M.
Crow R.
Darling W.H.
----------------------------------------------------
Page 30
1939 1945
Davison E.
Di Palma A.
Dunn W.
Ellam F.
Ellis N.
Emmerson R.L.
English R.
Forster L.
Francis A.
Galloway J.
Gargett P.
Gent F.
Gent W.
Gillan D.
Greaves A.E.
Gregory J.K.
----------------------------------------------------
Page 31
1939 1945
Gregory W.S.
Hawes E.
Hawkes E.
Hawkins T.W.
Hawman W.
Hedley R.
Hewitt H.W.
Hodgson J.
Howard R.N.
Huntington J.E.
Hutchinson W.H.
Jackson W.E.
Jameson A.
Kelly W.
Kidd W.R.
Kipling F.
----------------------------------------------------
Page 32
1939 1945
Kipling S.
Kyle K.
Langford H.
Lawson G.
Longstaff N.
Lowes G.R.
Maben W.S.
Mawson A.
Metcalfe R.R.
Miller T.W.
Mitton J.
Moore J.W.B.
Morland I.
Moyle A.
Nesbitt R.
Nevison W.
----------------------------------------------------
Page 33
1939 1945
Newton D.
Newton J.N.
Nicholson E.
Nicholson H.
Ogden F.
Parry S.
Postgate E.A.
Potter J.
Potts J.
Raine W.
Reah S.S.
Reed R.
Richardson J.
Robinson W.
Robson D.
Robson G.
----------------------------------------------------
Page 34
1939 1945
Rose A.
Rowlands G.
Roxby H.
Saunders J.T.
Saxby W.J.
Sayers B.
Shuttleworth B.
Siddle H.
Simpson T.
Smirthwaite L.
Smirthwaite R.
Stevenson J.
Tate F.
Thompson L.V.
Towers K.
Trueman J.G.
----------------------------------------------------
Page 35
1939 1945
Turnbull R.
Turnbull W.S.
Wade W.
Wappat K.W.R.
Ward T.
Wardle L.V.H.
Watson A.
Watson T.A.
Watson W.
Weldon D.
Whitlock J.G.
Whitwell J.R.
Willan J.A.
Williamson H.
Wilson G.R.
Wynn L.
----------------------------------------------------
Page 36
1939 1945
Yielder H.
Young V.
----------------------------------------------------
Page 37
1951 1953
Regiments Represented
Durham Light Infantry
Kings Shropshire Light Infantry
Royal Ulster Rifles
Cottingham R.
Liddle H.
Lye G.R.
NamesB140.12